Kultura

Serbia në ethe për mundësinë e pranimit të Kosovës në UNESCO

unesco-780x439-780x420

Ambasadori i Serbisë në UNESCO, Darko Tanaskoviq ka thënë se në rast se Kosova në çfarëdo rrethane bëhet anëtare e UNESCO-s, “kjo do të ketë pasoja për identitetin serb dhe trashëgiminë kulturore”. Në një intervistë për “Jedinstvo”, Tanaskoviq ka thënë se në këtë rast në dokumentet e kësaj organizate “kisha tona, manastiret, përmendoret… do të njihen si të mira kulturore ... Read More »

Gjashtë veta konkurrojnë për drejtor të Teatrit Kombëtar

20140325181833949600

Një javë pasi Ministria e Kulturës ia kishte “zgjatur jetën” konkursit për drejtor të Përgjithshëm të Teatrit Kombëtar, numri i konkurrentëve ka shkuar në gjashtë. Konkursi është mbyllur në orën 16:00, ndërkaq, Këshilli Drejtues tash do ta zgjedh drejtorin e ri Gjashtë persona kanë konkurruar në konkursin e Ministrisë së Kulturës për pozitën e drejtorit të përgjithshëm të Teatrit Kombëtar ... Read More »

Ekspozitë me punime artistike të zhanrevetë ndryshme

Në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitrovica” vazhdon të qëndroj e hapur ekspozita me punime artistike nga artistët mitrovicasë që janë prezentuar me punime nga llojet e ndryshme të zahnreve të gjiisë së artit të bukur. Shumëllojshmëria e temave të prezentuara në pikturë, skulpturë, grafikë dhe dizajn janë dëshmi se Mitrovica dhe artistët e saj vazhdojnë të jenë në hap me ... Read More »

Gjendet një statujë e Skënderbeut

Një statujë e heroit tonë kombëtar, Skënderbeu, është gjetur të martën në Qafë Kashar të Tiranës. Mësohet se statuja e Skënderbeut është rreth 3 metra e lartë dhe u zbulua fillimisht nga disa banorë të zonës.   Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe ka rrethuar zonën. Mësohet se kanë nisur hetimet për zbardhjen e origjinës së kësaj statuje. Po ... Read More »

Në AQSHF, tre filma dedikuar Kosovës

Në ditën e 6-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, pranë Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit – AQSHF – u shfaqën tre filma me metrazh të shkurtër të realizuar nga autorë të rinj kosovarë: “Molla” e Kuqe”, i regjisorit Mentor Berisha, “Era”, i Besim Ugzmajlit dhe “Hekurishtja”, nga Burim Haliti. Filma për fëmijë, në një aktivitet, i cili sipas arkivit synon të ... Read More »

Kuvendi Komunal me seancë solemne për përvjetori ne pavarësisë

Gjilan – Komuna e Gjilanit është bërë gati për të shënuar përvjetorin e gjashtë të pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt. Bujar Haziri, ushtrues i detyrës së drejtorit për Kulturë, Rini dhe Sport, ka thënë se për këtë ditë festive, është përgatitur një program i pasur kulturor. Programi i manifestimit, i cili mbahet nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës, Lutfi ... Read More »

DKA e Universiteti “Kadri Zeka” nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

Gjilan – Është nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi në mes Drejtorisë Komunale të Arsimit në Gjilan dhe Universitetit Publik “Kadri Zeka. Marreveshja, e cila u nënshkrua nga drejtori i Arsimit prof. Nazmi Musa dhe rektori i këtij Universiteti, Arben Dermaku është bërë me qëllim të bashkëpunimit strategjik në realizimit e planprogrameve të Fakultetit të Edukimit për  mbajtjen e mësimit praktik ... Read More »

STIKK: UBT vlerësohet si Institucion i Lartë Arsimor më i miri në vend

Prishtinë –  Presidenti i UBT-së, prof. dr. Edmond Hajrizi, së bashku me një grup profesorësh, mori pjesë në takimin e organizuar nga Shoqata për Teknologji tw Informacionit dhe të Komunikimit të Kosovës (STIKK), ku u prezantua raportit mbi “Analizën e mangësisë së shkathësive në TIK”, si dhe “Analizimin e marketit të ICT në Kosove”. Gjatë këtyre dy hulumtimeve janë intervistuar një ... Read More »