Ekonomi

KURSIMEVE PENSIONALE I RRITET VLERA

euro

Bordi drejtues i Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, njoftoi se vetëm në gjysmën e parë të vitit 2015, kursimeve pensionale të kontributdhënësve i është rritur vlera për 38 milionë euro. Kryetari i Bordit, Ymer Havolli, tha se në këtë kthim nga investimet, 98% kanë kontribuuar investimet në tregjet globale dhe 2% investimet në Kosovë./rtklive/. Read More »

OEK falënderon kryeministrin për proceset ekonomike

rtklive06182803201412

Oda Ekonomike e Kosovës e falënderon kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi për kontributin dhënë zhvillimit të proceseve të mirëfillta ekonomike, ka thënë kryetari i OEK Safet Gërxhaliu gjate takimit te përfaqësuesve te Odes dhe komunitetit te biznesit me kryeministrin e Kosovës. Gërxhaliu: OEK falënderon kryeministrin për kontribut të zhvillimit të proceseve të mirëfillta ekonomike Oda Ekonomike e Kosovës e falënderon ... Read More »

Kosova e Shqipëria, heqin taksat e dyfishta

kosova-e-shqip-euml-ria-heqin-taksat-e-dyfishta_2_hd

Republika e Kosovës d he ajo e Shqipërisë kanë nënshkruar një marrëveshje të premten për të hequr taksat e dyfishta në mesë të dyja vendeve të cilat jo pakë herë kanë penguar zhvillimin e bizneseve dhe depërtimin e tyre në vendet respektive. Ministri i Financave, Besim Beqaj bashkë me homologun e tij Shkëlqim Cani, kanë nënshkruar sot “Marrëveshjen ndërmjet Këshillit ... Read More »

“Kosova A” s’mbyllet deri më 2017

ldquo-kosova-a-rdquo-s-rsquo-mbyllet-deri-m-euml-2017_hd

A do të mbyllet apo jo deri në vitin 2017 Termocentrali “Kosova A”, ashtu siç është zotuar Republika e Kosovës me marrëveshjen e Komunitetit të Energjisë së Evropës Juglindore? Si pjesëmarrëse e Traktatit për Komunitetin e Energjisë, Kosova e ka pranuar obligimin juridik për zbatimin e standardeve të Bashkimit Evropian në emetimin e gazrave. Kosova, si të gjitha palët e ... Read More »

Recesioni i detyron grekët për të punuar në Turqi

foto

Turqia u bë strehim për shumë grekë, vendi i të cilëve tashmë disa vite është në një recesion të rëndë, shënon BBC-ja në një reportazh për Stambollin. Shumë grekë ikin jashtë, duke kërkuar punë. Mijëra njerëz e zgjedhin këtë destinacion, megjithë armiqësinë historike mes dy popujve. /Indeksonline/ Read More »

Bashkëpunim zhvillimor ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Gjermanisë

MF..

Gjatë konsultimeve për bashkëpunim zhvillimor ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Gjermanisë, delegacionet e të dyja vendeve kanë arritur marrëveshje për fushat me prioritet të bashkëpunimit, për ndarjen e fondeve që janë paraparë të angazhohen për Kosovën në vitin 2014 dhe për projektet e parapara. Gjatë konsultimeve ndërqeveritare gjermano-kosovare mbi bashkëpunimin zhvillimor politik, qeveria gjermane është zotuar për mbështetjen ... Read More »

Partneritet i Qeverisë së Kosovës me komunitetin e biznesit kosovar është çelësi i suksesit për zhvillimin e shtetit

thaci-ne-prizren2

Partneritet i Qeverisë së Kosovës me komunitetin e biznesit kosovar është çelësi i suksesit për modernizimin dhe zhvillimin e shtetit tonë. Derisa suksesi i çdo biznesi në Kosovë është sukses i të gjithëve, është sukses për çdo familje, që ndikon në rritjen e mirëqenies sociale të qytetarëve, në krijimin e vendeve të reja të punës, ka thënë kryeministri i Kosovës, ... Read More »

​Bashkëpunim rajonal për zhvillim ekonomik

img-1993

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu ka pritur në një takim një delegacioni nga Oda Ekonomike të Malit të Zi udhëhequr nga Sekretar Gjeneral Pavle Radovanovic, i cili ka theksuar se partneriteti mes vendeve të rajonit, është shumë i nevojshëm, pasi ky bashkëpunim reflekton në zhvillim ekonomik. Ai tha se është i vetëdijshëm se dialogu dhe partneriteti me ... Read More »

Naftëtarët dhe qeveria arrijnë pajtim për arkat fiskale

rtklive08202503201449

Fiskalizimi i pikave të karburanteve është vlerësuar se shumë i shtrenjtë dhe i papërballueshëm për naftëtarët. Prandaj zyrtarë të qeverisë së Kosovës dhe shoqatës së naftëtarëve kanë arritur pajtueshmëri që të hiqet monopoli dhe t’iu mundësohet edhe kompanive tjera të shesin pajisje fiskale. Kjo sipas tyre, pritet të ndikojë në uljen e çmimeve si në vendet e rajonit. Naftëtarët duket ... Read More »

AKK merr pjesë në Konferencën e BB-së në Uashington

rtklive04182503201428

Nga data 24 deri më 27 mars 2014 në Uashington D.C të ShBA-ve është duke u mbajtur Konferenca Vjetore e Bankës Botërore për Tokën dhe Varfërinë, ndërsa temë e Konferencës së sivjetme do të jetë “Integrimi i administrimit të tokës në agjendën post 2015”. Folësve në këtë konferencë, në mesin e të cilëve është edhe kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë Kadastrale ... Read More »